Loch Awe
Loch Awe (gaelick Loch Obha) jest jednym z najpopularniejszych jezior i trzecim co do wielkości jeziorem słodkowodnym w Szkocji. Jezioro o powierzchni 38,5 km kwadratowych jest najdłuższym zbiornikiem na wyspach - 41 km, o średniej szerokości 1 km. W najwęższym odcinku jeziora znajdują się North Port (Taychreggan Hotel) i South Port (Portsonachan Hotel).
Na Loch Awe powstały dwa projekty hydroelektrowni. Pierwszą jest konwencjonalna elektrownia wodna na spiętrzeniu rzeki Awe przy przełęczy Brander, natomiast druga jest bardziej interesująca i często odwiedzana przez turystów. Specjalnie na potrzeby tego projektu zbudowano w górach sztuczne jezioro, gdzie woda jest pompowana z Loch Awe w góry w czasie nadwyżek i używana do agregatów prądotwórczych w okresach szczytowego zapotrzebowania. Projekt ten nosi nazwę Dam Cruachan od nazwy wzgórza znajdującego się powyżej.
Trochę historii.
Wymieniona powyżej przełęcz Brander ma także swoją ciekawą historię. Brander (z gaelickiego Ambush) znaczy zasadzka, i taką rolę właśnie spełniła nie raz w historii Szkocji. Przełęcz była jednym z trudniejszych do przebycia miejsc na trasie wiodącej w poprzek Highlandów i to właśnie tam w 1309 roku Robert Bruce pokonał Edwarda II i jego zwolenników trzymających zachodnie ziemie, przejmując zamek Dunstaffnag.
Przełęcz Brander
W 1756 roku rząd wybudował drogę wojskową do Bonawe w pobliżu Taynuilt, gdzie wytapiano żelazo. Jeszcze do roku 1780 kiedy wybudowano kolej łączącą okolice Callander i Oban nie było na tej trasie żadnych zabudowań ani domostw. Totalnie dziki kraj.
Jezioro
Loch Awe słynie przede wszystkim z dzikich pstrągów potokowych (ferox) i szczupaków. Bogate także w okonia, palię alpejską i pstrąga tęczowego. W ciągu ostatniej dekady cztery razy padały tam rekordy dzikiego pstrąga.
Jezioro, tak jak inne duże łowiska w Szkocji, nie jest łatwą wodą dla nieobeznanych wędkarzy.Ale znalazłem ciekawe kompedium dla takich właśnie ludzi, którzy nie znając jeziora, często powracają z niczym. Warto przejrzeć tę stronkę i przewertować od początku do końca - http://www.fishinginuk.co.uk/pages/book_loch_awe1.htm
Loch Lomond
Postanowiłem powoli zagłębiać się w informacje o Szkockich jeziorach. Na pierwszy ogień wziąłem najpopularniejsze i zarazem największe w Szkocji jezioro - Loch Lomond
Loch Lomond (gael. Loch Laomainn) – jezioro położone na uskoku tektonicznym Highland Boundary Fault. W 2005 roku Lomond uznano za jeden z cudów natury brytyjskiej. Zbiornik dzieli się na dwie części. Południowa - znacznie płytsza, o łagodnych brzegach i północna - głębsza i węższa, o stromych (często wręcz pionowych) skalistych brzegach. Brzeg w części pólnocnej jest trudnodostępny dla wędkarzy, ale dzięki temu bardziej interesujący. Właśnie w tej części zbiornuk osiąga swoją największą glębokość -ok. 200 metrów. W części południowej głębokość nie przekracza 37 metrów.Długość jeziora wynosi 39 km, natomiast szerokość – od 1,21 km do 8 km.
Na Loch Lomond znajduje się ok.60 wysp. Niektóre jednak widoczne są tylko podczas niskiego poziomu wody. Są też wyspy zamieszkane.Tak jak w przypadku jeziora Loch Tay, część wysp stanowią tzw. crannogs – sztuczne wyspy utworzone przez człowieka w czasach prehistorycznych. Powierzchnia niektórych wysp jest imponująca. To właśnie na Lomondzie znajduje się największa wyspa na zbiorniku słodkowodnym w Wielkiej Brytanii - Inchmurrin
Zbiornik jest zasilany przez 76 dopływów (rzeczki i strumienie), i ma także połączenie z river Clyde ( poprzez river Leven). Dzięki temu w jeziorze możemy złowić typowo słonowodne ryby jak np. flądra.
Jezioro obfituje w duzą ilość gatunków ryb, co daje nam duże możliwości i każdy wędkarz znajdzie coś dla siebie. Wystepują tu między innymi : Kleń Kiełb Karaś Łosoś atlantycki Pstrąg potokowy Pstrąg tęczowy Jelec Minóg Troć wędrowna Szczupak Okoń Leszcz Krąp Węgorz Płoć Sieja
Występuje też jazgarz, a wędkarze są proszeni o nie wpuszczaniu do jeziora tej ryby po złowieniu. Od zeszłego roku jest zakaz rozbijania namiotów i nocnego biwakowania poza wyznaczonymi miejscami ( polami namiotowymi). Ceny permitów podane są na forum.
Źródła - http://www.balmahaboatyard.co.uk/http://www.polishanglers.com/index.php/jeziora/79-owiska-szkocji-loch-lomondhttp://pl.wikipedia.org/wiki/Loch_Lomond Foto - Maciej Kowalkowski
Write comment (0 Comments)